Žebrák

Severní část náměstí.

Severní část náměstí.

Podle archeologických výzkumů bylo území Žebráku osídleno již v 5. tisíciletí před Kristem, kdy se v západní části dnešního města rozkládala osada kmene s volutovou keramikou a v polovině 4. tisíciletí před Kristem zde sídlili lidé s keramikou vypíchanou. Následovali Keltové kolem 1. století před Kristem a slovanské osídlení z 9. století.
Historie města Žebráku je stará více než 600 let. Založení osady datujeme do 2. poloviny 12. století. První písemná zmínka pak pochází z roku 1280. Již ve 13. století se stal Žebrák rušným tržištěm na obchodní stezce z Prahy do Plzně a do Bavor. Větší rozmach město zaznamenalo ve 14. století za vlády Lucemburků, kdy král Václav IV. povýšil Žebrák v roce 1396 na město. Rozkvět následoval také v 16. století, kdy Žebrák získává řadu městských práv.
18. století patří zdejším obrozeneckým rodákům, z nichž nejznámější byl Šebestián Hněvkovský. 19. století je pak ve znamení spolkové činnosti, zejména divadelních ochotníků, Sokola, Slovanské lípy nebo pěveckého spolku Hlahol. V tomto období také začíná průmyslový rozvoj města.
Dnes žije ve městě, které je kupříkladu i rodištěm známého rozhlasového publicisty Karla Kyncla, asi 2140 obyvatel.

Kostel sv. Vavřince na náměstí.
Budova muzea v západní části náměstí.
Historický dům na náměstí.
Kostel svatého Vavřince.
  info  
tohle bude zápátí