Bečov nad Teplou

Budova fary.

Budova fary.

Založení Bečova souvisí s důležitou zemskou stezkou z Čech do Německa, směřovala od Žlutic do Chebu. K její ochraně byla ve 13. století na skalní ostrožně nad Teplou založena pevnost se strážní a celní funkcí.
Ve 13. až 16. století následovala epocha rudného hornictví v centrální části Slavkovského lesa. Těžilo se zde zlato, stříbro nebo cín. Těžba cínu zejména v první polovině 16. století zajistila zdejšímu kraji prosperitu. V následujících letech došlo k jejímu pozvolnému úpadku, korunovaném třicetiletou válkou.
17. století bylo ve znamení rozmachu řemeslné cechovní výroby, pro Bečov a okolí byla typická některá specifická řemesla, kupříkladu cínařství, tkalcovství, postřihovačství, koželužství nebo kloboučnictví. V 17. století také nepochybně platilo: Co Bečovan, to muzikant.
18. století bylo v duchu barokních přestaveb světských i církevních staveb, 19. století pak ve znamení rozvoje silniční a železniční dopravy. Kolem roku 1800 začaly v kraji pracovat také první malé manufaktury. V blízkém Horním Slavkově byla v roce 1792 založena první česká porcelánka. Od roku 1887 mohli muzikanti zdejší i ze širokého okolí studovat na nové hudební škole.
Dvacáté století přineslo Bečovsku další zlepšení dopravy a spojů. Přivedlo také první turisty a přírodovědce do Slavkovského lesa. Po první světové válce začíná zanikat zdejší svérázná lidová kultura i typická hrázděná architektura. Po druhé světové válce pak došlo i zde k výměně obyvatelstva vlivem odsunu Němců a novým osídlením českým obyvatelstvem. Mělo to za následek i odchod lidí z odlehlejších míst kraje.
V letech 1950 – 1960 se v okolí, zejména kolem Horního Slavkova těžila uranová ruda. V roce 1974 byla zřízena chráněná krajinná oblast Slavkovský les, Bečov nad Teplou je ideálním východiskem výletů do této CHKO.
V současné době se opravuje historické jádro městečka, jehož chloubou je barokní zámek, jeho hlavním exponátem je od roku 2002 vzácný relikviář svatého Maura z první třetiny 13.století století.
V Bečově nad Teplou žije asi 990 obyvatel.

Kostel svatého Jiří.
Pohled na kostel sv. Jiří.
Kostel sv. Jiří od jihu.
Pohled na Kostelní ulici.
  info  
tohle bude zápátí