Lány

Zdejší zámek - oblíbené místo odpočinku našich prezidentů.

Zdejší zámek - oblíbené místo odpočinku našich prezidentů.

Lánský zámek stojí na místě renesanční tvrze, jíž vystavěli v posledních desetiletích 16. století Zejdlicové ze Šenfeldu. Byla nedlouho poté přestavěna císařem Rudolfem II. na jednopatrový lovecký zámeček. Ten byl v roce 1824 Fürstenberky rozšířen o druhé patro. Současná podoba zámku pochází z let 1902-1903 z přestavby, kterou provedli rovněž Fürstenberkové.
V roce 1921 kupuje lánský zámek československý stát a místo se stává letním sídlem československých prezidentů. Zejména náš první prezident T.G. Masaryk si Lány velmi oblíbil. Na své přání byl dokonce pohřben na místním hřbitově spolu se svou ženou Charlottou. Do rodinného hrobu byli poté pohřbeni i syn Jan Masaryk, bývalý československý ministr zahraničí, a dcera Alice Masaryková, první předsedkyně Československého červeného kříže.
V Lánech můžete rovněž navštívit Muzeum T.G.M., kde uvidíte stálou expozici T.G.M. ve výtvarném umění nebo některou z tématických výstav. Život a práci Alice Masarykové v Československém červeném kříži představuje pamětní síň v domě čp. 200 v ulici Za školou.
Fanoušci motorismu si můžou v Lánech prohlédnout sbírky rychlých automobilů v muzeu sportovních vozů Classic.

Budova zdejšího zámku.
Lánský zámek a kostel jména Ježíš.
Lánský zámek - oblíbené místo odpočinku našich prezidentů.
Oblíbené místo odpočinku našich prezidentů.
  info  
tohle bude zápátí