Lidice

Památník lidickým občanům.

Památník lidickým občanům.

Nejstarší zmínka o Lidicích pochází z roku 1318. Mnoho set let byly obyčejnou zemědělskou vesničkou v buštěhradském panství. Nejvýznamnější zdejší památkou a dominantou byl barokní farní kostel sv. Martina. Rozvoj hornictví a hutnictví na Kladensku ve 2. polovině 19. století přinesl i nárůst počtu obyvatel a obec pomalu ztrácela svůj výlučně zemědělský charakter. V osudném roce 1942 zde žilo 503 obyvatel ve 104 domech.
V červnu 1942 však byla obec srovnána se zemí, muži postříleni, ženy a děti odvezeny do koncentračních táborů a některé z dětí byly dány na převýchovu do německých rodin. Záminkou bylo tvrzení, že místní obyvatelé spolupracovali s atentátníky na Reinharda Heydricha. Jednalo se o nejkrutější událost druhé světové války na našem území, při níž přišlo o život 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Po druhé světové válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí.
Jako památka na vyhlazení Lidic byl v roce 1962, nad bývalou obcí postaven památník. Jedná se o kruhový objekt a je v něm umístěno muzeum. Nedaleko památníku uvidíte sousoší dětským obětem druhé světové války, dále také místo bývalé školy, kostela či Horákova statku, kde byli lidičtí muži postříleni.

Hrob lidických mužů.
Hrob mužů.
Lidická žena s růží.
Základy Horákova statku.
  info  
tohle bude zápátí