Lidice

Lidická galerie.

Lidická galerie.

Nejstarší zmínka o Lidicích pochází z roku 1318. Mnoho set let byly obyčejnou zemědělskou vesničkou v buštěhradském panství. Nejvýznamnější zdejší památkou a dominantou byl barokní farní kostel sv. Martina. Rozvoj hornictví a hutnictví na Kladensku ve 2. polovině 19. století přinesl i nárůst počtu obyvatel a obec pomalu ztrácela svůj výlučně zemědělský charakter. V osudném roce 1942 zde žilo 503 obyvatel ve 104 domech.
V červnu 1942 však byla obec srovnána se zemí, muži postříleni, ženy a děti odvezeny do koncentračních táborů a některé z dětí byly dány na převýchovu do německých rodin. Záminkou bylo tvrzení, že místní obyvatelé spolupracovali s atentátníky na Reinharda Heydricha. Jednalo se o nejkrutější událost druhé světové války na našem území, při níž přišlo o život 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Po druhé světové válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí.
Jako památka na vyhlazení Lidic byl v roce 1962, nad bývalou obcí postaven památník. Jedná se o kruhový objekt a je v něm umístěno muzeum. Nedaleko památníku uvidíte sousoší dětským obětem druhé světové války, dále také místo bývalé školy, kostela či Horákova statku, kde byli lidičtí muži postříleni.

Na podporu česko-německého usmíření.
Zde stávala obec Lidice.
Pomník před galerií.
Památník Lidice.
  info  
tohle bude zápátí