Sychrov

Pohled na západní křídlo zámku.

Pohled na západní křídlo zámku.

Na Sychrově stávala původně pozdně gotická tvrz, která byla zničena v průběhu třicetileté války. Na začátku devadesátých let 17. století si na jejím místě postavili Lamottové z Frintroppu dvoupatrový barokní zámek. V roce 1820 jej koupila francouzská knížecí rodina Rohanů a Sychrov se stal jedním z jejích hlavních sídel. Ve 20. letech 19. století pak byl rozšířen ve stylu pozdního klasicismu a v letech 1847–1862 proběhla rozsáhlá přestavba zámeckých budov ve stylu romantické gotiky a poté byly novogoticky upraveny i zámecké interiéry. 2. polovina 19. století byla také ve znamení rozvoje přilehlého zámeckého parku.
Ve 20. letech 20. století pak došlo k modernizaci ve stylu funkcionalismu, rekonstrukce v 90. letech 20. století se pak snažila navrátit podobu zámku z druhé poloviny 19. století.
Při návštěvě zámku vám jeho interiéry umožní nahlédnout, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny a to všem jejím členům i hostům, uvidíte tu pozoruhodnou kolekci francouzské portrétní malby - Rohanskou portrétní galerii, která je největší sbírkou francouzského portrétního malířství ve střední Evropě. Dále je na zámku stálá expozice zlatníka Františka Khynla.
Výjimečný je také zdejší 23 ha velký zámecký park v anglickém duchu, jemuž předcházela klasicistní zahrada. Kromě dřevin z celého světa zde roste i unikátní červenolistý rohanský buk vyšlechtěný přímo zde na Sychrově.

Nádvoří zámku.
Západní křídlo zámku.
Západní křídlo Sychrova.
Čestný dvůr.
  info  
tohle bude zápátí