Hrad Ralsko

Zbytky hradních zdí.

Zbytky hradních zdí.

Zříceninu hradu Ralsko najdete na vrcholu stejnojmenného kopce nedaleko Mimoně. Kdy byl hrad založen přesně nevíme, první konkrétní pak pochází z doby kolem roku 1380, kdy zde mocný rod Vartenberků vystavěl kamenný hrad místo původního dřevěného. Tento hrad poté patřil do soustavy hradů k ochraně a kontrole obchodních cest.
V roce 1426 hrad marně dobývali husité, ale již o rok později na hradě sídlila husitská posádka, protože tehdejší hradní pán Jan Chudoba z Vartnenberka patřil k jejich příznivcům. Po husitských válkách pak hrad rychle střídal majitele, byl dobyt žitavským vojskem a dokonce zde působili loupeživí rytíři. V roce 1505 panství koupila rodina Bíbrštejnů, která se však o něj však příliš nestarala a tak je již o sto let později popisován jako pustý.
Smutná kapitola pak patří ještě do nedávné minulosti, kdy byl v letech 1969-1990 spolu se svým okolím nepřístupný kvůli sovětskému vojenskému prostoru.
Dnes je již však volně přístupný a na vrcholu se kromě romantické hradní zříceniny budete moci pokochat také krásným rozhledem na blízké i vzdálené okolí.

Pohled do okna velké věže.
Pěšina kolem hradu...
Zbytky zdí dávného hradu.
Vstup do hradu.
  info  
tohle bude zápátí