Chřibská

Gotický kostel sv. Jiří.

Gotický kostel sv. Jiří.

Autorem názvu tohoto podhorského městečka, které leží v rozšířeném údolí říčky Chřibské Kamenice na místě původního slovanské sídliště, je František Palacký. Pojmenoval jej podle okolní kopcovité krajiny. Do původní osady z 11. století se sem uchýlila před pomstou německého císaře část Srbů a ve skrytém lesnatém údolí založila osadu Krywicz, o níž je nejstarší zmínka z roku 1383. Městem je dnešní Chřibská od roku 1570.
Zdejší nejvýznamnější památkou je původně gotický kostel sv. Jiří, který byl zcela na konci 16. století přestavěn a poté ještě upravován v 2. polovině 17. století. Do původního gotického slohu byl navrácen rekonstrukcí v roce 1901.
Dalšími cennými památkami jsou barokní kaple z roku 1722, osmiboká kašna z 1. poloviny 19. století na náměstí a novogotická budova bývalé radnice z roku 1866. Vedle ní stojí rodný dům Tadeuse Haenkeho, lékaře, geologa, botanika a cestovatele, jehož některé botanické sbírky z Jižní Ameriky jsou umístěny v Národním muzeu v Praze. V tomto rodném domě bylo zřízeno městské muzeum.

Tradiční lidová architektura.
Původně gotický kostel sv. Jiří.
Kostel sv. Jiří.
Městské muzeum - rodný dům Tadeuse Haenkeho.
  info  
tohle bude zápátí