Malá Hluboká

... na mapě

Zobrazení na mapě

Historie zámku v Českém Rudolci, jemuž se říká také Malá nebo též Moravská Hluboká, se musíme vypravit v čase do doby, kdy zde stávala gotická vodní tvrz na dubových pilotech. První písemná zpráva o ní pochází z roku 1353, tehdy náležela vladykům z Rudolce. Tvrz měla výhodnou polohu u obchodní cesty z Prahy do Vídně. Hodičtí z Hodic, kteří tvrz drželi od poloviny 16. století do roku 1630, ji přestavěli renesančně. V 17. století přestavěla hraběnka Tokelliová tvrz na renesanční zámek, na konci 17. století, kdy jej vlastnili Trautsohnové, byl zámek přestavěn barokně. V roce 1860 jej však zničil velký požár.
Po požáru následovala v letech 1860–1861 přestavba ve stylu tudorovské anglické novogotiky. Tehdejším majitelem byl rytíř Michael Angelo von Picchioni, který sám vypracoval plán přestavby. Půdorys zámku je tvaru nepravidelného čtyřúhelníku, zámek je dvoupatrový, v některých místech pak třípatrový se čtyřmi křídly, dvěma menšími nárožími a jednou hlavní věží. Zámek je zdoben arkýři a cimbuřím. Je obklopen rozsáhlým anglickým parkem.
Na konci druhé světové války byl zámek několikrát vykraden, v roce 1948 pak byl znárodněn a prakticky od té doby chátral až do bezmála havarijního stavu.
Situace se začíná obracet až od roku 2009, kdy byly provedeny nezbytné záchranné práce. V létě 2010 byl zámek i věž v omezeném režimu zpřístupněny veřejnosti. Chystá se rekonstrukce zámku na romantický hotel se sportovně rekreačním zázemím. Fotografie ukazují stav v roce 2007.

  info  
tohle bude zápátí