Skoky u Žlutic

Bývalý zájezdní hostinec u kostela.

Bývalý zájezdní hostinec u kostela.

Vznik zdejšího poutního místa můžeme datovat do roku 1717, kdy zde jeden z místních sedláků postavil malou kapli a do té umístil obraz Panny Marie Pomocné z Pasova. Místo se brzy proslavilo množstvím zázraků a vyléčených nemocí a nedlouho poté sem za Pannou Marií Skokovskou, jíž lidé říkali důvěrně panenka skákavá, přicházelo více než čtyřicet tisíc poutníků ročně.
Jednolodní kostel Navštívení Panny Marie byl postaven v letech 1736 a 1738 na místě původní kaple, kterou postavil zbožný sedlák.
Macešsky se však ke Skokům, jimž se říká i České Lurdy nebo německy Maria Stock, zachovala druhá polovina 20. století. Po roce 1945 odsud byli odsunuti Němci, kteří tvořili podstatnou část obyvatelstva, na začátku padesátých let pak sedláci, kteří nesouhlasili s násilnou kolektivizací, a dílo zkázy bylo dokonáno na konci let šedesátých, kdy byla postavena Žlutická přehrada a ta přerušila přístupovou cestu do vsi.
Ani léta porevoluční léta nebyly pro Skoky šťastné, zdejší kostel na opuštěném místě se stal cílem nájezdů zlodějů a vandalů, kteří rozkradli co se dalo. Dokonce vylezli na kostelní věže a uřezali měděné báně věží a hvězdy shodili na zem spolu s měděným plechem. Jeden ze zlodějů spadl z věže na zem a díky tomu byli dopadeni. Panenka skákavá ukázala opět svou moc, protože mladý neznaboh přežil.
Pokud byste chtěli pomoci se záchranou tohoto kdysi slavného a významného místa a kostela Navštívení Panny Marie, navštivte stránky www.skoky.eu, kde se dozvíte více.

Mistrovství dávného kováře a hanebost současných zlodějů...
Zbytky hospodářských budov dávného hostince.
Kostel Navštívení Panny Marie.
Budova dávného hostince.
  info  
tohle bude zápátí