Prášily

Zubři američtí...

Zubři američtí...

Tato šumavská víska se původně jmenovala Gattermayerova huť a vznikla při zdejší sklárně v polovině 18. století. Sklárna byla vyhlášena výrobou zrcadlového skla a svoji činnost ukončila v roce 1824. Její areál se přeměnil na výrobnu ručního papíru, který byl dokonce dodáván prezidentské kanceláři. Papírna však po požáru v roce 1933 svou činnost neobnovila. V období první republiky byly Prášily také významným střediskem rekreace a turistiky.
Při dějinných kotrmelcích po druhé světové válce víska jako rekreační středisko prakticky zanikla, počet jejích obyvatel se rapidně snížil, zbourán byl dokonce i místní kostel a ostatní její části zanikly úplně, což si můžeme připomenout u památníčku na místní návsi.
Nová kapitola prášilské historie začíná po pádu komunistického režimu, kdy se stávají opět významným centrem zimní a letní turistiky. Můžete zde navštívit botanickou zahradu, ve výběhu uvidíte pravé americké bizony nebo můžete navštívit skanzen keltské osady Archeopark. Zdejší turistické trasy vedou třeba k jezeru Laka, Prášilskému jezeru či na Poledník s rozhlednou.

Botanická zahrada...
Američtí zubři...
Botanická zahrada v Prášilech.
Prášilská botanická zahrada...
  info  
tohle bude zápátí