Hněvín

Procházka kolem hradu.

Procházka kolem hradu.

Hrad Hněvín najdete na stejnojmenném vrchu 399 metrů vysokém nad městem Most.
Opevněné dřevěné hradiště zde stávalo pravděpodobně již od 9. století, jeho přestavba na kamenný hrad proběhla ve století dvanáctém.
Za vlády Rudolfa II. zde pobývali známí alchymisté Edward Kelley a Marek Mamugny. Po třicetileté válce, kdy dobývali hrad Švédové a přitom pustošili celé město, měšťané požádali císaře Ferdinanda III. o svolení k demolici hradu. Toto bourání skončilo v roce 1653, kdy na dlouhá století historie hradu končí.
Až na konci 19. století byla na místě původního hradu zřízena restaurace a byl založen spolek pro obnovu hradního areálu. V roce 1900 tak byla postavena vyhlídková věž, o pět let později restaurace v gotizujícím slohu. Těsně před první světovou válkou byla ještě dokončena malá věž plánovaná jako hradní kaple a v roce 1927 byla postavena krytá veranda.
Následují léta neveselá: za války sloužil Hněvín k účelům protivzdušné obrany a pro vojenské účely byl užíván i první poválečná léta. Až do druhé poloviny 60. let hrad chátral.
Ve druhé polovině 60. let proběhla rekonstrukce hradního areálu a na začátku let sedmdesátých zde byla zřízena hvězdárna.
V prvních letech nového tisíciletí proběhla nákladná rekonstrukce hradního areálu, funguje zde hvězdárna a slouží jako hotel s restaurací. Z hradní věže je výhled na zdejší pánev,. Krušné hory i nedaleké České středohoří. Každým rokem v červnu jsou na hradě pořádány dny magistra Kellyho.

Pohled od severu.
Pohled od severozápadu.
Památka na magistra Kelleyho.
Pohled z hradního parku.
  info  
tohle bude zápátí