Lom

Památník před kostelem.

Památník před kostelem.

Okolí dnešního Lomu bylo osídleno odnepaměti, první osídlení území podél Lomského potoka datujeme do období neolitu. Mnoho archeologických nálezů také pochází z období keltského.
Osada Lom vznikla na podkrušnohorské cestě na konci 12. století a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1341. Patřila jednomu z nejmocnějších šlechtických rodů té doby - pánům Hrabišovcům z Oseka. V 1. polovině 14. století byla osada věnována mnišskému řádu cisteriánů z nedalekého oseckého kláštera. Od začátku 17. století je historie Lomu spojena dobýváním rud a hnědého uhlí.
20. století ukázalo Lomu svou přívětivější tvář ve své první polovině, v roce 1902 byl povýšen na městys, na město pak v roce 1938. Jeho 2. polovina ale tak milá nebyla: Do roku 1989 hrozila městečku likvidace kvůli těžbě uhlí, což se podepsalo i městu jako takovém. Novou perspektivu dalšího rozvoje získal Lom po sametové revoluci rozhodnutím vytvořit na hranici města ochranný pilíř, který zde měl omezit a poté i zastavit další těžbu uhlí. Toto mělo rozhodující vliv na záchranu města v jeho historických hranicích.
V Lomu se narodila kupříkladu známá textařka Jiřina Fikejzová nebo poslední Krušnohorec Josef Alois Náhlovský. Dnes zde žijí bezmála čtyři tisícovky obyvatel.

Městský úřad.
Kostel Nejsvětější srdce Páně ze 17. století.
Vodárna v Horním Lomu.
Kaplička v Horním Lomu.
  info  
tohle bude zápátí