Zámek Jezeří

Malebný zámek nedaleko Horního Jiřetína.

Malebný zámek nedaleko Horního Jiřetína.

Současný zámek vznikl jako původně středověký hrad. Ten byl v roce 1549 přestavěn zámek v renesančním stylu a ten po požáru v roce 1649 byl v letech 1696 - 1713 přestavěn ve stylu raně barokním. Zejména v 19. století se zámek stal významným kulturním centrem a navštěvovali jej zejména významní hudebníci své doby.
Po stranách portálu hlavního průčelí stojí sochy Atlantů, jejichž autorem je pravděpodobně barokní sochař Janu Adamu Dietzovi. Ze zámeckých interiérů je výjimečný zejména velký oválný sál upravený na začátku 19. století do podoby zámeckého divadla. Dále pak kaple Bolestné Panny Marie se štukovou výzdobou rovněž z 19. století. Tyto dva prostory nejsou však v současnosti návštěvníkům přístupné.
Postupující těžba uhlí byla a je pohromou nejen pro okolní kraj, ale i pro zámek Jezeří. Nejen, že bylo v důsledku těžby zničeno unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin, ale byla také hlavní příčinou chátrání zámku. Ten měl být v r. 1965 dokonce zbořen, k čemuž nakonec naštěstí nedošlo, na konci 80. let byl však jedním z nejzdevastovanějších památkových objektů u nás. V současné době probíhá rekonstrukce zámku a je tedy zpřístupněna je dosud pouze malá část rozsáhlého objektu. Přesto můžete v severní části vidět náznakovou interiérovou instalaci interiérů 19. století a probíhají zde i četné sezónní výstavy.

Zámecká brána...
Podzimní pohled na zámek.
  info  
tohle bude zápátí