Nové Město nad Metují

Socha medvěda před bránou do zámku.

Socha medvěda před bránou do zámku.

Nové Město nad Metují leží v podhůří Orlických hor, jeho historické centrum spolu se zámkem tvoří městskou památkovou rezervaci.
Na místě dnešního zámku byl v roce 1501 postaven Janem Černinským z Kácova gotický hrad, který byl poničen požárem v roce 1526. Ve druhé polovině 16. století byl pány ze Štubenberka přestavěn na renesanční zámek a v polovině století sedmnáctého následovala přestavba raně barokní, kterou prováděli italští stavitelé Carlo Lurago a Domenico Rossi.
Století devatenácté bylo ve znamení chátrání a úpadku, jenž ukončuje století dvacáté a to přestavbou v letech 1908 až 1913. Tu prováděli tehdejší vlastníci zámku bratři Bartoňové, kteří pozvali ke spolupráci známého architekta Dušana Jurkoviče. V období první republiky pak v úpravách pokračovali architekti Pavel Janák a František Kysela.
Architektem Jurkovičem byla přestavěna i zámecká zahrada, ta byla terasovitě rozdělena na tři díly a překlenuta krytým dřevěným mostem. Uvidíte zde také sošky groteskních trpaslíků od M. B. Brauna.
Zámek se zámeckou zahradou byl v devadesátých letech vrácen posledním majitelům, Bartoňům z Dobenína.
K oblíbeným výletním místům v okolí Nového Města nad Metují patří také osada Peklo. Leží asi 5 km od města proti proudu Metuje.

Socha Bedřicha Smetany před zdejším zámkem.
Tradiční historický jarmark.
Jedna ze soch medvědů před vstupem do zámku.
Tradiční jarmark na zámeckém nádvoří.
  info  
tohle bude zápátí