Zámek Zbiroh

Pohled od jihozápadu.

Pohled od jihozápadu.

Hrad, jehož přestavbou vznikl dnešní zámek, založil Zbyněk Zajíc z Valdeka. Podle legendy při jednom z honů se svou družinou zabloudil, za noční tmy se vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Nic však nezahlédli, proto zde usnuli. Ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán dal parohy sesbírat a rozhodl se zde postavit hrad. Ze sbírání parohů vzniklo jméno Zbiroh.
Vlastníky hradu byli kupříkladu rod Drslaviců, král Přemysl Otakar II., rod Rožmberků, král Zikmund, rod Kolovratů, rod Lobkoviců nebo císař Rudolf II.
V roce 1868 zámek zakoupil podnikatel baron Bethel Henry Strousberg a v letech 1869 až 1870 jej přestavěl do novorenesanční podoby. V roce 1879 jej pak koupili Colloredo-Mansfeldové.
V letech 1912 - 1928 zde bydlel se svou rodinou malíř Alfons Mucha, který ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej.
Za druhé světové války byl zámek sídlem štábu SS a i po válce byl využíván armádou. Po roce 1989 zámek získalo město Zbiroh, které jej prodalo do soukromých rukou.

Vstupní brána zámku.
Kašna na nádvoří.
Jižní křídlo zámku.
... zde Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej.
  info  
tohle bude zápátí