Hrad Svojanov

... na mapě

Zobrazení na mapě

Hrad Svojanov byl postaven kolem roku 1265 králem Přemyslem Otakarem II. Jako pevnost k ochraně cesty z Litomyšle do Brna. Po smrti Přemysla Otakara II. v roce 1278 hrad připadl královně vdově Kunhutě, která jej odkázala svému druhému manželovi Záviši z Falkenštejna a synu Ješkovi. Po Závišově popravě v roce 1290 hrad připadl koruně.
Král Karel IV. v zákoníku Majestas Carolina zařadil Svojanov mezi hrady od koruny za žádných okolností neoddělitelné, ale už na počátku husitských válek, v roce 1419, přešel hrad do rukou pánů z Boskovic, kteří jej kolem roku 1480 pozdně goticky přestavěli. V roce 1569 hrad vyhořel, což byl pro jeho tehdejší držitele Žehušické z Nestajova důvod k renesanční přestavbě. Značné škody utrpěl hrad za třicetileté i za prusko–rakouské války.
V 19. století byl hrad využíván k hospodářským účelům a postupně chátral. V roce 1842 opět vyhořel následovaly stavební úpravy empírovém stylu. V roce 1910 koupilo Svojanov město Polička. 20. století bylo pro hrad ve znamení snah o jeho záchranu.
V současnosti je hrad významnou památkou regionu, vyhledávaným turistickým cílem i centrem kulturních akcí.

  info  
tohle bude zápátí