Benešov nad Černou

... na mapě

Zobrazení na mapě

Osadu pod tvrzí na místě dnešního Benešova nad Černou založil ve druhé polovině 13. století Beneš z Michalovic, z jeho jména také pochází název pozdějšího městečka. První písemná zmínka se datuje do roku 1332. Tehdy zde byla původní kaple svatého Jakuba rozšířena na kostel.
Jan Jiří ze Švamberka propůjčil benešovským právo vařit pivo a také pořádat výroční trhy. V roce 1383 byl Benešov povýšen na městečko a byla mu udělena práva a svobody. O čtyři roky později městečko koupil Oldřich z Rožmberka k panství Nové Hrady. Oldřich II. z Rožmberka v roce 1423 potvrdil Benešovu jeho dřívější výsady a přiznal mu mílové právo.
První zmínka o radnici a špitále pochází z roku 1553. V roce 1570 zde rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan založil pivovar, roku 1594 pak byla postavena renesanční budova radnice.
V roce 1881 bylo městečko povýšeno na město a název Benešov byl doplněn o přívlastek Německý. Roku 1885 byla postavena německá šestitřídní škola a zemědělská škola pokračovací. 19. století také znamenalo rozvoj mnoha odvětví lidské činnosti, postaveny zde byly mlýny, pily, hamry, továrna na dřevěnou vlnu a také obchod se dřevem. Rozvíjelo se zemědělství a městská řemesla, zejména hrnčířství.
V roce 1946 bylo město přejmenováno na dnešní Benešov nad Černou.
Přestože časté požáry v historii města poškodily jeho starobylý ráz, byl Benešov nad Černou v roce 1995 vyhlášen městskou památkovou zónou. V současnosti zde žije asi 1600 obyvatel.

  info  
tohle bude zápátí