Lipenský sportovní areál

Ve Skiareálu Lipno se lyžuje se na čerstvém prašanu. Jsou to ideální podmínky pro lyžaře a snowboardisty. Otevřeny jsou všechny sjezdovky a obě výuková hřiště. Foxpark je zdarma a děti do 5 let na Lipně lyžují pouze za dvacet korun.

Pohodová jízda po přehledných a upravených sjezdovkách
Na lipenských sjezdovkách, mírné a střední obtížnosti, ujedete více než osm kilometrů, stále po pozvolném profilu, který je ideální pro děti a začátečníky. Šedesáticentimetrová šířka sjezdovek nabízí dostatek místa také pro zvládnutí carvingu. Novinkou je skicrossová dráha, kterou si užijí děti i dospělí. Večerní lyžování probíhá na 1300 m dlouhé Jezerní sjezdovce. Všechny tratě jsou kompletně pokryty moderním zasněžovacím systémem.

Moderní čtyřsedačkové lanovky
Na sjezdovky Skiareálu Lipno přepravují lyžaře tři moderní čtyřsedačkové lanovky. Pro komfortní nástup jsou všechny vybaveny rozběhovými koberci, které umožňují plynulé nasednutí na sedačky lanovek. Děti tu mají také pojízdné koberečky, a dovezou je na výukové hřišti Fox Park, další koberec je v nově vybudovaném Skischool Lipno Parku. Lyžaři mají ještě jednu možnost, z centrálního parkoviště na vrchol Kramolína je doveze lanovka Lipno Express, která je v provozu také pro večerní lyžování v době od 18 do 21 hodin na sjezdovce Jezerní. Během dne se lyžuje od 8.30 do 16 hodin.

Skiareál Lipno nabízí také skvělé možnosti pro běžkaře
Mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem si užijí milovníci běžek, kteří se mohou spolehnout na pravidelně strojově upravované tratě v délce 40 km pro klasiku i bruslení. Trasy tady vyhovují běžkařům výletníkům i náročnějším lyžařům. Nástupní místo pro běžkaře s bezplatným parkovištěm až pro 100 aut je nad fotbalovým hřištěm v Lipně nad Vltavou. Pokud počasí nabízí příznivé povětrnostní podmínky mají běžkaři k dispozici unikátní bruslařské trasy na zamrzlém lipenském jezeře. Brusle i celé běžkařské sety si lze půjčit v perfektně vybavené půjčovně.

Zamrzlé Lipno je nejdelší přírodní bruslařská dráha na světě
Bruslení na zamrzlé hladině lipenského jezera patří k nejoblíbenějším zimním aktivitám, která přitahuje tisíce návštěvníků nejen z jižních Čech, ale z celé České republiky i ze zahraničí. Lipenské jezero je naší největší vodní plochou a pravidelně zamrzá od prosince do března. Jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky, místní říkají, že led musí mít tloušťku alespoň deset centimetrů, je mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburk pravidelně upravována nejlepší bruslařská dráha v České republice. Měří téměř 11 km. Bruslařská dráha je doslova dálnice, šest až osm metrů široká a vstup na ní je zdarma. Přímo u nástupu na bruslařskou dráhu v Lipně je v kapitanátu otevřena půjčovna bruslí, která nabízí také broušení bruslí. Otevřena je sedm dní v týdnu a nabízí brusle pánské, dámské i dětské ve velikostech od č. 30 až 48. Bruslaři jistě ocení i další službu na trase, dojedou totiž k nejednomu občerstvovacímu stánku, které nabízejí teplé nápoje a grilované speciality.

Skibusy a skivlaky
Na Lipně nad Vltavou jezdí během zimní sezóny na dvou trasách s pravidelnými odjezdy skibus, který komfortně a zdarma přepraví návštěvníky nejen do samotného Skiareálu Lipno, ale i mezi jednotlivými zařízeními cestovního ruchu v obci. Lyžaři z Táborska, Českobudějovicka a Českokrumlovska mohou během zimní sezóny přijet do do Skiareálu Lipno skivlakem Yetti, který jezdí o víkendech a státních svátcích.

Kde se najíst a napít
Ideální místo pro jak pro rychlé občerstvení, tak pro odpočinek na slunné terase je sortbar Hříbek. V sezoně tady najdete dobroty z udírny nebo gril, alko a nealko nápojů, akční nabídky drinků. Něco podobného, ale podstatně výš na horní stanici lanovky můžete zažít na slunné terase Kramolín, a to jak po sportovním výkonu, tak i tehdy, když se rozhodnete, že budete jenom lenošit a rozjímat. A když sjedete dolů, nakonec Dámské sjezdovky, narazíte na samoobslužnou restauraci U Yettiho. Tady si můžete dát rychlé občerstvení, ke kterému se tady řadí nejenom grog a svařák, ale také zdejší specialita – bombardino. Vynikající horké pití z bílého rumu, vaječného koňaku a se šlehačkou. Rychlé občerstvení vás čeká také přímo v retro stylu po náročném lyžování v Černé Boudě na rozhraní Dámské a Pánské sjezdovky. Tady dostanete nápoje z bývalého Československa, také grilovanou klobásu jako za starých časů.

Mgr. Táňa Pikartová

  zajímavosti  
tohle bude zápátí