Velká Amerika

... na mapě

Zobrazení na mapě

Kultovní lom Velká Amerika leží nedaleko obce Mořina, díky jeho podobnosti s americkými kaňony se mu říká také český Grand Canyon.
Velká Amerika je asi 750 m dlouhá, 150 m široká a 67 m hluboká. Těžba tu byla zastavena v roce 1963. Nedlouho poté opuštěný a pomalu zarůstající lom díky své monumentálnosti, jezeru s křišťálově čistou vodou a kilometrům podzemních chodeb začal lákat trampy, nudisty, ale i mnohé přírodovědce. Začala také vznikat spousta legend, z nichž nejznámější jsou pověsti o Hagenovi. Údajně to byl příslušník SS, který se ve štolách schovával po válce. Dokonce prý existuje Hagenova štola, jezírko a traverza, na níž prý věšel své oběti. Kdo prý na ni třikrát zaklepe a řekne: Hagene, vem si mě, do roka zemře...
Kvůli mnoha smrtelným úrazům, které se zde staly, i vzácné přírodě je do lomu vstup zakázán. Můžete se jim však pokochat z vyhlídkové terasy nebo obejít po turistické trase a třeba si i vzpomenout na některý z filmů, které se zde natáčely. Nejznámnější je bezesporu legendární Limonádový Joe.

  info  
tohle bude zápátí