Zámek Loučeň

Palisádový labyrint.

Palisádový labyrint.

Zámek Loučeň byl postaven na místě dávné středověké tvrze, o níž se poprvé dozvídáme v písemné zmínce z roku 1223. Od té doby se zde vystřídalo několik vladyků a zemanů.
Od roku 1612 je majitelem zdejší tvrze Václav Berka z Dubé starší. Ten ale po bitvě na Bílé hoře opouští zemi a tvrz je roku 1622 zkonfiskována. V roce 1623 skoupil všechen Berkův majetek Adam z Valdštejna.
Zchátralou tvrz, na níž se podepsala mimo jiné i třicetiletá válka, začal na počátku 18. století přestavovat na barokní zámek Karel Arnošt z Valdštejna. V té době byla také přistavěna kaple, která se stala základem pozdějšího kostela Nanebevzetí Panny Marie. Vnučka Karla Arnošta Marie Anna se provdala za Josefa Fürstenberka a tím se zámek stal majetkem rodu Fürstenberků. V roce 1809 se díky sňatku se ženou z rodu Fürstenberků stává majitelem zámku Loučeň Maxmilián z rodu Thurn-Taxisů. V roce 1813 zámek Loučeň hostil císaře Františka I. a ruského velkoknížete Konstantina.
V roce 1828, za vlády Karla Anselma Thurn-Taxis, začalo budování anglického parku. Roku 1834 byl postaven Úřednický dům, který v současné době slouží jako zámecký hotel Maxmilián.
Zámek byl poprvé zpřístupněn v roce 1929. I dnes je zámek Loučeň otevřen široké veřejnosti, jeho kompletní rekonstrukce proběhla v letech 2000 až 2007. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky zámku s průvodci v kostýmech. Zrekonstruován byl také anglický park a zámecký hotel. Nejvíce návštěvníky přitahuje jedenáct labyrintů a bludišť, které si můžete zkusit projít ve zdejším parku.

Tisové bludiště.
Bývalý úřednický dům.
Nádvoří zámku.
Jezírko.
  info  
tohle bude zápátí